Purvīša muzejs saņem dāvinājumā Vilhelma Purvīša portretu

Purvīša muzejs saņem dāvinājumā Vilhelma Purvīša portretu

Gatavojoties akreditācijai, "Purvīša muzejs" ar prieku paziņo par izcilu papildinājumu savai krājuma kolekcijai – lībiešu izcelsmes mākslinieka Andreja Šulca gleznotu Vilhelma Purvīša portretu, kuru muzeja pārraudzībā nodod Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un viens no izcilākajiem mūsdienu ainavistiem Aleksejs Naumovs. Šis portrets ir nozīmīgs ieguldījums "Purvīša muzejs" krājuma kolekcijas veidošanā un Latvijas mākslas mantojuma saglabāšanā, kā arī cieņas apliecinājums vienam no ievērojamākajiem Latvijas ainavistiem. 

Mākslinieks Andrejs Šulcs no 1930. gada līdz 1938. gadam studēja glezniecību Latvijas Mākslas akadēmijā profesora Vilhelma Purvīša dabasskatu mākslas darbnīcā. Šulca eļļas glezniecības stils ar gaišo, dzīvīgo kolorītu, krāsu laukumu ritmisko rotaļu, kurā saaužas kompozīcijas detaļas, acīmredzami sakņojas Purvīša skolas tradīcijās. Savulaik Imants Ziedonis ''Kurzemītē'' dižo jūrmalnieku nosauca par trešo tēva dēlu, jo ''viņš ir ļoti jocīgs - vienmēr fantazē, izdomā kaut ko, kas nav paredzēts ne tāmēs, ne normatīvos, ne plānos''.

"Savulaik domubiedri saskatīja Šulcu kungu kā spēcīgu, mērķtiecīgu un māksliniecisku personību, kas savā dzīvē pārsteidza ar šķietami nereālu sapņu piepildīšanu. Viņš ir viens no pašiem pirmajiem, kuram bija skaidra Purvīša nozīme mūsu kā nācijas identitātes pašapzināšanai. Ideja par muzeju Purvītim aizsākās tieši ar viņu. Un šī apziņa pastiprina mūsu uzsākto ceļu - muzeja izveidošanu dižajam Purvītim. Saņemt viņa darbu ar Purvīša portretu ir kā saņemt viņa svētību", ar savām sajūtām dalās "Purvīša muzejs" krājuma glabātāja Velga Vītola-Kļava.

Purvīša muzeja vadītāja Žanete Grende uzsver: "Mums ir liels gods saņemt šo dāvinājumu no Alekseja Naumova. Ņemot vērā situāciju, kad “Purvīša muzejs” vairs netiek finansēts no valsts budžeta, katra cilvēka  vai organizācijas atbalsts ir ļoti būtisks ceļā uz muzeja akreditāciju šī gada oktobrī. Tieši pateicos Latvijas cilvēku aktīvai iesaistei, esam izveidojuši “Purvīša mantojuma digitālo katalogu”. Paldies ikvienam, kas pieliek roku muzeja tapšanā!”

Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" 2022. gadā no Nīderlandes pilsones Margriet Lestraden saņēma dāvinājumā Vilhelma Purvīša (1872-1945) dzimtās mājas "Vecjauži", lai veidotu muzeju dižajam ainavistam. Šī brīža muzeja prioritātes - muzeja akreditācija, bagātinātot “Purvīša mantojuma digitālo katalogu - 2000” un turpināt pētniecisko procesu “Meklēt un atrast Purvīti Vācijā - 900”. Ir uzsāksta ziedojumu vākšana turpmākai muzeja darbībai.