Fonds "Viegli" Vilhelma Purvīša mājas-muzeja ceļā

Fonds

2022. gada 3. martā izcilajam latviešu ainavistam Vilhelmam Purvītim (1872–1945) aprit 150 gadu. Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs ir atzīts par vienu no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā. Fonds Viegli sveic Vihelmu Kārli Purvīti dzimšanas dienā un sola turpināt mākslinieka būtību jaunizveidotajā Vilhelma Purvīša mājā-muzejā.

 

Kādēļ fonds Viegli?

Kopā ar Imantu Ziedoni 2010. gadā radīta fonda Viegli stratēģija, kura pirmajos desmit gados ir teju pilnībā realizēta. Viena lieta, kuru Imants vēlējās, bija radošuma centrs Ziedoņa muzejā. Gadu gaitā fonda komanda saprata, ka Ziedoņa muzeja teritorija ir par mazu, lai veidotu vidi radošuma centra vajadzībām. Šobrīd, plānojot Vilhelma Purvīša mājas-muzeja attīstību, nolemts, ka radošuma centrs nākotnē atradīsies Vilhelma Purvīša dzimto māju Vecjauži teritorijā.

90. gadu sākumā Vilhelma Purvīša dzimtās mājas Vecjauži iegādājās Nīderlandes pilsone Margarēta Lestradēna. 2021. gadā Margarēta nolēma nodot šo īpašumu atpakaļ Latvijas sabiedrībai. Viņa ilgi domāja, kam šo dāvanu sniegt, līdz, tuvāk iepazīstot fonda Viegli komandu, nolēma, ka Vilhelma Purvīša dzimtās mājas uzticēs cilvēkiem no kultūras NVO – Imanta Ziedoņa fondam Viegli.

 

Vēstule no Margarētas Lestradēnas:

Cienījamie Latvijas iedzīvotāji,

Kad 1992. Gadā pirmo reizi viesojos Latvijā, es pirmo reizi uzzināju par jūsu valsts vēstures līkločiem. Astoņos okupācijas gadsimtos tik daudz ir atņemts jūsu valstij… Tad es nolēmu nevis ņemt, bet dot. 1998. Gadā manās rokās nonāca latviešu mākslinieka Vilhelma Purvīša dzimtās mājas. Es uzsāku tās atjaunot 1999. Gadā, un kopš tā laika  tā bijusi vieta iedvesmai daudz un dažādiem cilvēkiem. “Vecjaužos” vienmēr māksla un daba ir bijuši centrālie subjekti. Ciemos ir bijuši dažādi cilvēki, kuri satikušies un kļuvuši par draugiem, kā arī daudzās sarunas raisījušas savstarpēju sapratni, veidojušas Latvijas attiecības ar pasauli. Taču man tās devušas iespēju labāk iepazīt, izprast Latviju un tās vēsturi. Vilhelms Purvītis ir ļoti būtiska personība latviskajās identitātes kontekstā. Viņa 150. Dzimšanas dienā vēlos jums, Latvijas sabiedrībai, dāvināt viņa dzimto māju un skaisto dabu 80 hektāru platībā. Tādā veidā tūkstošiem cilvēku varēs izbaudīt šo vietu, redzēt to, ko reiz redzējis Vilhelms Purvītis, būdams puikas gados, satikt citus cilvēkus, uzzināt vairāk par Purvīša raksturu, baudīt mākslu, dabu un turpināt veidot starptautisku sadarbību. Ar Žanetes Grendes un viņas komandas – Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” gādību – top jauns fonds un muzejs, kas nesīs Vilhelma Purvīša vārdu turpmāk. Esmu no sirds  pārliecināta, ka Vilhelma Purvīša mājai un tās skaistumam būs plaukstoša nākotne.

Margarēta Lestrādena

Nīderlande

 

Fonda Viegli padomes priekšsēdētāja, Vilhelma Purvīša mājas-muzeja vadītāja Žanete Grende: “Vilhelma Purvīša 150 gadadienas gadā saņemt dāvinājumu – dzimtās mājas, no vienas puses, tas ir ārkārtīgi iedvesmojoši, bet no otras – milzīgs pienākums. Esam pagodināti un pateicīgi uzsākt šo ceļu kopā ar Vilhelmu Purvīti. Paldies par šo Misiju - Purvītis!”

Purvīša jubilejas gadu fonda komanda atzīmēs Taurupes pagasta Vecjaužos, kur šopavasar paredzētas vairākas kultūrtalkas teritorijas sakopšanai un pirmā muzeja brīvdabas izstāde par Vilhelma Purvīša personību. Kopā ar domubiedriem tiek veidots muzejs vizuāli antropoloģiskā ceļā, lai varētu stāstīt par Vilhelmu Purvīti kā cilvēku mākslā.

Par plānotajiem muzeja notikumiem iespējams uzzināt fonda Viegli sociālajos tīklos Facebook un Instagram.