Purvīša muzeja balvas Pavasaris izstāde

Purvīša muzeja balvas Pavasaris izstāde

Purvīša muzejs atklāj jauno mākslinieku balvas Pavasaris izstādi muzeja teritorijā, kur 21 lielformāta darbs izstādīts brīvdabā – aptuveni divu kilometru garajā ainavu takā Purvīša acīm. Pirmo reizi jauno mākslinieku konkursu Purvīša muzejs organizē kopā ar MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolu un Cēsu pilsētas Mākslas skolu.

Purvīša muzejs iedvesmo jaunos māksliniekus caur Purvīša paustajām vērtībām: būt izciliem, mākslā neremdināmiem un ar tieksmi uz pasaulīgumu. Mākslas skolu audzēkņu plenērs un iedvesmu rosinošas lekcijas Purvīša muzeja teritorijā notika piecas dienas. Šo dienu laikā jaunieši radīja savu interpretāciju par Vilhelma Purvīša ainavu. Plenērā tapušos  jauno mākslinieku darbus iespējams apskatīt pastaigājoties pa ainavu taku, kas ved caur Purvīša muzeja gleznaino teritoriju.

“Nolēmām dibināt šo jauno mākslinieku balvu, jo arī Vilhelms Purvītis pats reiz saņēma stipendiju par izcilu veikumu. Mūsu muzejam ir svarīgi nodrošināt skaistas, Purvīša iedibinātas tradīcijas turpinājumu – pēcāk, būdams LMA dibinātājs un pasniedzējs, viņš meklēja līdzekļus, lai studenti varētu apceļot Eiropu un bagātināties mākslā. Plenērā tapušie un brīvdabā izstādītie lielformāta darbi noteikti pārsteigs ikvienu muzeja ciemiņu. Izstāde ir piemērota apmeklēšanai jebkuros laikapstākļos un jebkurā diennakts stundā,” par izstādi stāsta Purvīša muzeja vadītāja Žanete Grende. 

Jauno mākslinieku darbus vērtēs pieredzējusi žūrija, un viens mākslinieks vai mākslinieku apvienība saņems balvu 1000 EUR apmērā ceļojumam uz kādu no lielākajiem Eiropas mākslas muzejiem kā Vilhelma Purvīša laikos. Savukārt, balsojumu par skatītāju simpātiju var veikt internetā un arī klātienē Purvīša muzejā šī gada 14. oktobrī, kad norisināsies Pavasaris galvenās balvas pasniegšanas ceremonija un koncerts par godu muzeja sezonas noslēgumam. 

Plašāk ar jaunajiem māksliniekiem un viņu redzējumu par plenēru var iepazīties stāstu platformā radiozurnals.lv 

Balsojumu internetā var veikt vienu reizi no vienas
e-pasta adreses līdz 14. oktobra plkst. 12.00 ŠEIT

“Sadarbība ar Purvīša muzeju sākās rudenī, kad, strādājot JRMS savā mācību priekšmetā – kompozīcija specializācijā, grafikā, uzdevu 3. kursa audzēkņiem pētīt V. Purvīša kompozīcijas principus. Analizējam viņa gleznas dažādos periodos, kā arī Tatjanas Kačalovas izveidotās skiču shēmas, kuras viņa izstrādāja, pētot Purvīša gleznas. Man prieks, ka jaunieši ir izmantojuši dažādas Purvīša kompozīcijas shēmas – ornamentalitāte, elementu likumsakarīgs atkārtojums, siluetu līnijas, diagonāles, panorāmu gleznas augšpusē, perspektīvas skatījumu, koku, krūmu silueta kompozīciju un citus principus arī savos lielformāta darbos,” stāsta MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas pasniedzēja, māksliniece Patricija Brekte-Pannetjē.

Darbu vērtēšanas žūrijas sastāvā ir kino un izstāžu mākslinieks Jurģis Krāsons, gleznotājs, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) mākslas zinātnes docents Ansis Rozentāls, gleznotāja, ainaviste, LMA docente Sandra Strēle, Imanta Ziedoņa fonda Viegli valdes priekšsēdētājs Ants Grende, Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīvas Ziedoņa klase vadītāja Elizabete Pavlovska, mūziķis, Purvīša muzeja valdes loceklis Jānis Holšteins-Upmanis un mākslinieks, scenogrāfs, LMA asociētais profesors, glezniecības katedras vadītājs Kristians Brekte.

“Kopā ar pasniedzēju Ievu Putniņu bijām kopā ar jauniešiem piecas dienas, kuru laikā tapa radoši eksperimenti un ļaušanās dabas vērojumiem. Katrs audzēknis izvēlējās visuzrunājošāko formātu, sākot no viena līdz trim metriem, un iespaidojās no redzamā skata, kurā Purvītis reiz vadījis savas dienas. Jaunie mākslinieki meistarīgi strādāja ar lielajām otām, veidojot triepienu dinamiku, gleznoja gan pastozi, gan lazējoši, pielāgojot skolā apgūtās tehnikas paņēmienus,” turpina Patricija Brekte-Pannetjē.

Izstādes Pavasaris tapšana Purvīša muzejā noris, pateicoties Kultūras ministrijai, MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolai un mācībspēkiem, Cēsu pilsētas Mākslas skolai un mācībspēkiem, Cēsu novada pašvaldībai, uzņēmumam Latvijas Finieris un Vivacolor. Plašāk par jauno mākslinieku balvu Pavasaris un Purvīša muzeju iespējams uzzināt Imanta Ziedoņa fonda Viegli sociālo mediju profilos Facebook un Instagram.